Päikesetervitus / Surya Namaskara / The Sun Salutation

Päikesetervitus on iidne rituaal, mille käigus joogi tervitab päikest. Tegemist on väga mitmekülgse joogapraktikaga, mis sisaldab endas asendeid, hingamistehnikat ja meditatiivseid aspekte.

Päikesetervituse tähendus on sama mitmepalgeline kui asendid, mida ta hõlmab – see dünaamiliste asendite seeria venitab, vabastab pingetest, masseerib ja toniseerib liigeseid, lihaseid ning siseorganeid; stimuleerib ja tasakaalustab kogu keha toimemehhanisme – endokrinoloogiliste näärmete talitlust, vereringet, seede- ning hingamiselundite süsteemi. Tugevdab immuunsussüsteemi.

Päikesetervituse väga oluline aspekt on hingamise ja liikumise pidev sünkroonne rütm. Hingamise kooskõlla viimine füüsilise liikumisega tagab vähemalt praktika ajaks selle, et me hingame nii sügavalt ja rütmiliselt kui võimalik. Selle kaudu meie kopsud vabanevad süsinikdioksiidist ning saavad juurde värsket hapnikku. Ka ajju jõuab vere kaudu rohkem hapnikku, mis loob meis selgust ja mõtteerksust, avardab teadvust ning parandab keskendumisvõimet.

Algaja jaoks on päikesetervitus kindlasti suurepärane viis joogaga tutvust teha. Alusta harjutust kolme ringiga, kuni jõuad seda teha 5 või 6 korda järjest. See on suurepärane praktika, millega alustada päeva – päikesetervitusel on otsene tasakaalustav mõju meie kehale (aktiivsus, energia, kehasoojus, aju vasaku poolkera stimuleerimine, analüütilisus) ning see vallandab meis vitaalset elujõudu. Regulaarne päikesetervituse sooritamine on üks kiiremaid meetodeid saavutamaks nõtke ja paindlik keha.

Kokkuvõtteks, päikesetervitus on efektiivne tee, et elada oma elu tervena ning aktiivsena :).

 

 

Esimene asend. Sirgelt seismine. Võta samasthiti asend. Jalad, varbad ja kannad koos. Raskus võrdselt jagatud mõlema jala vahel. Leia tasakaal. Käed all, keha kõrval, sõrmed koos.

 

1. Sisse hingates vii käed kõrvalt üles kokku. Hoia õlad all. Vaata oma pöidlaid.


2. Välja hingates painuta sirge seljaga ette ja vii peopesad matile, jalgade kõrvale, puudutades sõrmeotstega varbaid. Lõdvesta kael. Silmitse oma ninatippu.


3. Sisse hingates tõsta oma pea, siruta oma selgroogu, hoides sõrmeotsi põrandal. Fookus kolmandas silmas, kulmudevahelises punktis. 


4. Välja hingates pane peopesad õlgade laiuselt maha. Astu parema ja siis vasaku jalaga taha toenglamangusse. Hoia alaselja toestuseks kõht sees. Kõverda käed, surudes küünarnukid vastu keha. Peopesad on põrandal, õlgade all, sõrmed harali. Keha on sirgjoones pealaest kuni pahkluuni. Jäta keha ja põranda vahele umbes viiesentimeetrine vahe. 
Ära suru end varvastest ettepoole.


5. Kobra asend.Sisse hingates siruta käed ja ava rindkere, lükates õlad taha alla. Kalluta pead kergelt taha ja silmitse ninaotsa. Sõrmed on laiali. Hoia kõht sees ja tõsta põlved matilt lahti. Siruta pöiad. Jälgi, et õla- ja randmeliiges on vertikaalselt ühel joonel.

 


6. Triangli asend. Välja hingates tõsta puusad üles. Siruta selg ja küljed pikaks, kanna keharaskus jalgadele. Suru peopesad ja sõrmed vastu matti. Sõrmed on harali. Lükka kandu põranda suunas. Suru õlad alla (kõrvadest eemale). Hoia kõht sees. Lõdvesta kael. Silmitse naba poole. Hinga rahulikult ja hoia seda asendit viie hingetõmbe jooksul.


7. Sisse hingates astu käte vahele jalad kokku ning siruta all selg ja kael. Vajadusel too käed säärtele või põlvedele.


8. Välja hingates painuta ette. Lõdvesta kael.

9. Sisse hingates tõuse sirge seljaga püsti ja vii käed üles kokku.

Välja hingates võta samasthiti ehk esimene asend.