Mis on kundalini jooga?

Kundalini jooga eripära

Mis on kundalini?

Mida joogatunnis tehakse?

Mida kasulikku saab

kundalini joogast?

Kundalini jooga on Veevalaja ajastu jooga. See on tehnika, millega Sa oled võimeline avastama oma tegelikku olemust, avama oma südant ning kohtuma oma hingega.
Kundalini jooga on välja töötatud iidsete joogide poolt. Seda on uuritud India ja Tiibeti kloostrites tuhandeid aastaid, kuid hoitud nagu salateadust ning edasi antud vaid isalt pojale, meistrilt õpilasele ja kuninglikust soost inimestele. Läänemaailma jõudis kundalini jooga alles 1969. aastal, mil Harbhajan Singh Khalsa Yogiji (Yogi Bhajan, PhD) selle joogaliigi meieni tõi. 
​Yogi Bhajan on pannud aluse Kundalini Jooga Uurimise Instituudile (KRI, Kundalini Yoga Research Institute),
mis asub USA-s, ja suurele ülemaailmsele organisatsioonile „3HO” (healthy, holy, happy), mis koondab enda alla sadu tuhandeid inimesi üle kogu maailma.
Kundalini jooga harjutused töötavad närvisüsteemi, vereringe, lihaste ja aju funktsioneerimise, säilitamise ja võimekuse tõstmisega. Nad mõjutavad ka lümfide, neerude ja näärmete tööd ja aitavad kehast mürke välja viia.
Kundalini jooga õpetab vabastama ja suunama oma energiat. Selleks ei ole oluline mitte asendite perfektsus, vaid enese tundma õppimine ja leppimine, et Sa oled just selline, nagu Sa oled ja see on hea.
Iga joogatund koosneb teoreetilisest ja praktilisest osast.
Teoreetilises osas räägitakse harjutuste toimest ja eesmärkidest, keha anatoomiast ja füsioloogiast. Praktiline osa koosneb füüsilistest harjutuste kompleksidest ehk kriyast, mantrate laulmisest/loitsimisest, meditatsioonist ning sügavast lõdvestusest.
Igal kriyal on kindel mõju kas inimese organismile tervikuna, mõnele konkreetsele elundile või süsteemile. See võib olla mõeldud näiteks suunatud konkreetsele eesmärgile: kõhulihased, seljalihased, immuunsüsteemi -ja/või närvisüsteemi tugevdamine, ajupoolkerade tasakaalustamine, seksuaalenergia balanseerimine jne. 
Kogu tunni lõppeesmärgiks on tõsta inimese energeetilist taset ja suurendada tema teadlikkust nii iseenda, kui ümbritseva maailma suhtes.
Väga suur osakaal on ka hingamisharjutustel, millel on puhastav, jääke eemaldav toime ning see aitab õppida valitsema oma mõtteid, tundeid ja keha.
 • terve ja painduv keha
 • pingetest vabanemine
 • keskendumisvõimeline meel
 • tugev närvisüsteem
 • tugev immuunsussüteem
 • ärganud intuitsioon
 • neutraalne meel ka keerulistes olukordades
 • teadlikkus iseendast, ümbritsevast ja lõpmatusest
 • energeetilistest blokkidest ja ummistustest puhas organism
 • oskus luua lisaenergiat
 • harmooni füüsilise keha, vaimu ja hinge vahel
Kõige olulisem eesmärk on oma teadlikkuse avardamine.
Kundalini tähendab otsetõlkes armsama juuksekiharat.
See on kiharana või maona keerdus oleva energia poeetiline võrdlus. Kundalini on energia nimetus. See energia on meis kõigis olemas. Kundalini energia on kogu meie potensiaal, kõik meie varjatud võimalused. 
Kundalini jooga tundides toimub kundalini energia äratamine.
Kundalini ehk loov jõud või elu algenergia äratatakse ja tõstetakse mööda selgroogu läbi energiakeskuste ehk tsakrate, see avab ning aktiveerib kõik tsakrad, et energia saaks meis taas vabalt voolata.
Vaata kõrvalolevat videot.
Yogi Bhajan on kirjutanud, et erinevad joogaliigid on nagu teemandi erinevad tahud – kundalini jooga on teemant ise, sest ta ühendab endas kõikide joogaliikide erinevad küljed. Kundalini jooga on dünaamilisem ja intensiivsem, kui kõik teised joogaliigid, kuid samas on harjutused ise lihtsad ning nende sooritamine on jõukohane kõigile, vanusest ja tervisest hoolimata.
Kundalini jooga abil saavutame füüsilise, vaimse ja hingelise tasakaalu läbi füüsiliste harjutuste, mantrate laulmise ning meditatsiooni.
Kundalini jooga harjutused, meditatsioonid, instruktsioonid ja nõuanded ei asenda meditsiinilist abi. Terviseprobleemide korral palun pöörduda oma perearsti või erialaspetsialisti poole. Traumade, krooniliste haiguste ja muude raskemate tervisehädade puhul palun eelnevalt konsulteerida oma perearstiga või erialaspetsialistiga jooga sobivuse osas.